Менструальний цикл

Менструальний цикл (лат. Menstrualis місячний, щомісячний) – циклічні зміни в органах репродуктивної системи жінки, основним проявом яких є щомісячні кров’яні виділення зі статевих шляхів – менструації. Менструації починаються в періоді статевого дозрівання. Перша менструація (менархе) настає, як правило, у віці 12-14 років, значно рідше в 9-10 років (раннє менархе) або в 15-16 років (пізніше менархе). Спочатку менструальний цикл носить Ановуляторний характер (не відбувається овуляції – розриву фолікула яєчника і виходу яйцеклітини в черевну порожнину), менструації часто бувають нерегулярними. Протягом 1-1,5 років після появи менархе (період становлення циклу) менструальний цикл набуває регулярного характеру і з ановуляторного перетворюється в овуляторний з ритмічними процесами дозрівання фолікула, овуляції і утворенням жовтого тіла на місці, де лопнув фолікул. Після 16 років зазвичай встановлюється певний ритм менструального циклу – від початку менструації до першого дня наступної менструації проходить 21-32 дні. У 75% жінок тривалість менструального циклу складає 28 днів, у 10% – 21 день, у 10% – 32 дні. Менструальна кровотеча продовжується в середньому 3-5 днів. Протягом всього репродуктивного періоду життя жінки (в середньому з 18 до 45 років) менструальний цикл, як правило, не змінюється, за винятком періодів вагітності та лактації, коли менструації припиняються. У період пременопаузи, який зазвичай настає після 45 років, менструальний цикл порушується в зв’язку із згасанням гормональної і репродуктивної функції яєчників. Овуляція стає нерегулярною, потім розвивається стійка ановуляція, інтервал між менструаціями збільшується і, нарешті, настає остання менструація, яка часто позначається терміном “менопауза” (в середньому це відбувається у віці 50 років). Період, що триває 6-8 років після менопаузи, називають постменопауза.

Циклічні зміни в органах репродуктивної системи жінки протягом овуляторного менструального циклу:

В першу (фолікулярну) фазу менструального циклу в яєчниках відбувається зростання і дозрівання фолікулів (мал. А), один з яких домінантний, або лідируючий, в його клітинах виробляються естрогени. В середині менструального циклу цей фолікул лопається, і зріла яйцеклітина потрапляє в черевну порожнину (овуляція). Після овуляції настає друга (лютеїнова) фаза менструального циклу, під час якої на місці фолікула, що лопнув, утворюється жовте тіло, яке продукує прогестерон. До кінця менструального циклу, якщо не відбулося запліднення, жовте тіло регресує. Після 16 років зазвичай встановлюється певний ритм менструального циклу – від початку менструації до першого дня наступної менструації проходить 21-32 дні. У 75% жінок тривалість менструального циклу складає 28 днів, у 10% – 21 день, у 10% – 32 дні. Менструальна кровотеча продовжується в середньому 3-5 днів. Протягом всього репродуктивного періоду життя жінки (в середньому з 18 до 45 років) менструація., як правило, не змінюється, за винятком періодів вагітності та лактації, коли менструації припиняються. У періоді пременопаузи, який зазвичай настає після 45 років, менструальний цикл порушується у зв’язку із згасанням гормональної і репродуктивної функції яєчників. Овуляція стає нерегулярною, потім розвивається стійка ановуляція, інтервал між менструаціями збільшується і, нарешті, настає остання менструація, яка часто позначається терміном “менопауза” (в середньому це відбувається у віці 50 років). Період, що триває 6-8 років після менопаузи, називають постменопауза.

Мал. а. Циклічні зміни в яєчниках

Найбільш чутливий до дії гормонів яєчників ендометрій, завдяки наявності в його клітинах великої кількості рецепторів до естрогенів і прогестерону. Протягом менструального циклу відбувається зростання ендометрія (мал. Б), товщина якого в кінці другої фази циклу збільшується в 10 разів у порівнянні з першою фазою циклу. За даними ультразвукового сканування товщина передменструального ендометрія сягає 1 см. В кінці лютеїнової фази менструального циклу настає менструація, під час якої відторгається верхній шар слизової оболонки матки.

Мал. б. Циклічні зміни в ендометрії

Гормони яєчників викликають циклічні зміни і в інших відділах репродуктивної системи. У залозах каналу шийки матки в першу фазу менструального циклу збільшується секреція слизу – з 50 мг до 700 мг в день до моменту овуляції, при цьому змінюється її структура – в овуляторному періоді слиз рідкий, легко проникний для сперматозоїдів. У другу фазу менструального циклу секреція залоз каналу шийки матки різко знижується, слиз стає в’язким і непрозорим. У передменструальному періоді молочні залози злегка нагрубают внаслідок затримки рідини в сполучній тканині. У деяких жінок нагрубання виражене значно і супроводжується хворобливими відчуттями (масталгія)

Методи дослідження:

для уточнення наявності або відсутності овуляції (частіше при виявлені причини безпліддя) застосовують тести функціональної діагностики; вимір базальної (мал. в), або ректальної, температури, дослідження симптому зіниці, визначення довжини натягування слизу, та ін. Іноді для встановлення овуляції використовують гістологічне дослідження зішкрібу ендометрію. З цією метою проводять повне або часткове (“цуг”) вишкрібання ендометрія за 3-4 дні до початку менструації. Виявлення секреторних змін в ендометрії свідчить про овуляцію, з точністю до 90%. Діагностичне значення дослідження зішкрібу ендометрію надзвичайно важливе при порушеннях менструального циклу, оскільки дозволяє виявити атрофічні, гіперпластичні, диспластичні і атипові зміни. Визначення змісту естрогену і прогестерону в плазмі крові для діагностики овуляції в амбулаторній практиці недоцільно, тому що ці методи складні, дорогі, а одноразове дослідження мало інформативно.

Порушення менструального циклу є основним симптомом розладу гормональної функції яєчників і захворювань матки. Вони можуть виникати також при соматичних (ендокринних та ін.), психічних хворобах, вживанні деяких лікарських препаратів (наприклад, гормональних). Порушення менструального циклу не може бути діагнозом, оскільки подібні порушення виникають при різній гінекологічній і екстрагенітальній патології. При будь-яких порушеннях менструального циклу необхідне ретельне обстеження для виявлення їх причин. Обстеження проводиться гінекологом за участю лікарів інших спеціальностей (ендокринолога, і ін.).

Гігієна жінки

Під час менструації необхідно дотримуватися особистої гігієни. У період менструації не рекомендуються статеві стосунки, обмежуються заняття спортом. Не рекомендується приймати ванну, гарячий душ, відвідувати сауну. Слід обмежити роботу, пов’язану з фізичним навантаженням і підняттям важких предметіві.